The 12" Quad Stack Composite Cone Subwoofer (TXX-BDC-IV-12) delivers superior sound performance with 2200W peak power, four high-strength magnets, and a dual 4-ohm BASV voice coil. Its Kevlar fiber composite cone and aluminum basket ensure durability and precision, while patent multi-connect terminals offer versatile wiring options for professional-grade vehicle audio setups.
| ASIN | B0CQTP51W4 |
| Additional Features | 2200 Watts, 4 Magnets, BASV Voice Coil, Aluminum Basket, Multi-connect Terminals, Weaved Tinsel Leads, Kevlar Fiber Composite Non-press Paper Cone, 2 x 4 Ohms |
| Antenna Location | Car Audio |
| Audio Driver Size | 12 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Best Sellers Rank | #20,224 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #37 in Car Component Subwoofers |
| Brand | Audiopipe |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet, MP3 Player, Laptop |
| Compatible with Vehicle Type | Car Audio |
| Connectivity Protocol | Wired |
| Connectivity Technology | Wiring |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Voice control |
| Customer Package Type | FFP |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (176) |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 4 Ohms |
| Is Waterproof | FALSE |
| Item Dimensions D x W x H | 10.83"D x 12.44"W x 7.87"H |
| MP3 player | No |
| Manufacturer | Audiopipe |
| Model Name | Audiopipe 12" Quad Stack Composite Cone Subwoofer (TXX-BDC-IV-12) |