| ASIN | B01BFWRH7U |
| Best Sellers Rank | 18,172 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 486 in TV Wall & Ceiling Mounts |
| Brand | HumanCentric |
| Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 3.9 out of 5 stars 387 Reviews |
| Finish | Black |
| Finish type | Black |
| Item Depth | 4.4 inches |
| Item Dimensions | 25.7 x 16.3 x 11.2 centimetres |
| Item depth | 4.4 inches |
| Item dimensions L x W x H | 25.7 x 16.3 x 11.2 centimetres |
| Manufacturer | HumanCentric |
| Material | Metal |
| Model Number | 101-1010 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Part Number | 101-1010 |
| Set Name | Single Unit |
| UPC | 685450691338 684334505006 |
A**N
I think this is an excellent way to mount a non-vesa monitor on an arm ...
This vesa bracket does exactly what I wanted and needed....allowing me to mount a 28" Samsung monitor that otherwise lacked a vesa option. It allowed me to raise the monitor off the desk using a monitor arm, and also to do away with the space consuming and rather wobbly manufacturers stand. There are two points worthy of consideration when planning to purchase this (more shortcomings of the design of the stand connection by Samsung, than of this product itself). The design does bring the monitor forward slightly, meaning that it is not possible to push the screen as far back towards a wall as some others. My second point is connected to my first. If the monitor is relatively heavy (mine is, as stated above, a 28" Samsung, and it's worked out ok, but only just), as it pushes the monitor forward slightly, the monitor arm needs to be strong to make sure that the weight of the screen doesn't cause it to sag / droop. These points don't detract from my opinions of this item though, and I only mention them as things to be aware of when considering your purchase So overall, I think this is an excellent way to mount a non-vesa monitor on an arm or a wall if required.