๐ Dominate your digital domain with ASUS ROG Rapture GT-AXE11000 โ where speed meets power!
The ASUS ROG Rapture GT-AXE11000 is a tri-band WiFi 6E router featuring an exclusive 6GHz band for ultra-fast, low-latency wireless speeds up to 11 Gbps. Equipped with 8 external antennas and a 2.5 Gbps Ethernet port, it delivers expansive coverage and robust wired connectivity. Advanced features like WPA3 security, Target Wake Time for improved device battery life, and an intuitive app for network management make it ideal for large homes and demanding users seeking next-level performance.
| ASIN | B08RWBPBBR |
| Antenna Location | Security |
| Best Sellers Rank | #7,429 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #56 in Computer Routers |
| Brand | ASUS |
| Built-In Media | Power adapter, Network cable, Quick start guide, Free network security |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | 2.5G Ethernet |
| Control Method | App |
| Coverage | Extensive |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 713 Reviews |
| Data Transfer Rate | 11000 Megabits Per Second |
| Frequency | 6 GHz |